Jeżówka purpurowa – właściwości

Echinacea to wieloletnia roślina o wyjątkowych właściwościach. Pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie była uprawiana przez jeden z tamtejszych szczepów Indian jako lek na bóle gardła i zębów. Została sprowadzona do Europy, a w początkach XX wieku zaczęła robić furorę jako naturalny środek uodparniający.

Związki czynne

jezowka1Jeżówka purpurowa zawiera przede wszystkim glikozydy fenolowe, flawonoidy, inulinę, polisacharydy, alkaloidy, różnego rodzaju kwasy, olejki eteryczne oraz aminy. Związki te odpowiadają za immunostymulujące właściwości ziela.

Działanie

Dzięki tym substancjom roślina ta działa przeciwwirusowo, przeciwgrzybicznie, antybakteryjnie, jak równiez stymuluje układ odpornościowy do walki z drobnoustrojami. Ekstrakty z jeżówki purpurowej są cenione także za pozytywne działanie na trzustkę, woreczek żółciowy i żołądek. Jej działanie zostało ponadto udowodnione naukowo, nie jest więc przeciętnym ziołem stosowanym przez znachorów, a produktem leczniczym dostępnym wyłącznie w aptekach. Tabletki i wyciągi na bazie jeżówki są często przepisywane przez lekarzy jako środek uodparniający i wspomagający leczenie przeziębienia i grypy oraz pomagający przy rekonwalescencji po przebytych infekcjach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *